שוק הנדל”ן בארה”ב – מדד הקייס שילר מגיע לשיא של 6.5 שנים

במהלך חודש ינואר עלה מדד הקייס שילר באחוז ובשיקלול השנתי רשם עלייה של 8.1%. מדובר בשיא של יותר משש שנים, כך לפי אתר ביז פורטל.
מאת: דוד רפאל

דוד רפאל
דוד רפאל – שוק הנדל”ן

בארצות הברית פורסמו בתחילת השבוע מספר נתוני נדל”ן מעניינים. מדד הקייס שילר רשם עלייה של 1% בתחילת השנה וביחס לחודש קודם אל מול נתון מכירות הבתים החדשים אשר למרות צפי הכלכלים לירידה לרמת מכירות שנתית של 425 אלף בתים הנתון שפורסם התייצב ברמה שנתית של 411 אלף מכירות. מדד הקייס שילר מפורסם לצרכי בדיקת מצב הנדל”ן בארה”ב. הנתון נקרא על שם כלכלנים קרל קייס ורוברט שילר רשם עלייה של 1% בחודש ינואר ועלייה של 8.1% בשנה האחרונה, מה שהביא אותו לשיא של 6.5 שנים.
דוד רפאל מסביר כי המדד עורך מעקב אחרי רמת המחירים של הנדל”ן בארצות הברית למטרות מגורים. עלייה במדד הקיים מצביעה על התאוששות בשוק הנדל”ן בארצות הברית תוך הבעת אמון בתשואת השוק. במידה והמדד עולה אנו מניחים כי האזרחים הגרים בארצות הברית נוטלים משכנתאות מהבנקים וסומכים על יכולתם להחזיר את שוויו של הנכס. לעניות דעתם של מומחים אנו לא במצב שבו המחירים עולים באופן דרסטי. השוק מחכה בסבלנות להתאוששות של השוק כולו וייתכן ובעתיד נחזה בעליות נוספות.
מנגד, נתוני המכירות של הבתים החדשים פורסמו אף הם. לפי נתוני חודש ינואר שפורסמו נרשמה ירידה בשיעור של 4.6% במכירות הבתים החדשים לחודש ינואר 2013 וזו הירידה החדה ביותר שנרשמה בשנתיים האחרונות. הירידה שנרשמה בשיעור של 20 אלף בתים חדשים כאשר הכלכלנים חזו ירידה בשיעור של 6000 בתים בלבד. להערכתו של דוד רפאל כאשר נבצע שיקלול שנתי, מכירות הבתים החדשים לחודש ינואר עומדים על 4111 אלף לעומת 431 אלף בחודש דצמבר. אמנם מדובר בירידה, אך בהשוואה לתקופה דומה אשתקד, שיעור מכירות הבתים החדשים גבוהים בשיעור של 12.3%.
דוד רפאל – דוד רפאל הוא יזם נדל”ן בעלים של רפאל א.ג יזמות בע”מ .
כתובת:רחוב שהם 5, בנין פז 1 מתחם הבורסה, רמת גן, קומה 19.
טל.: 8058*
פקס: 073-7055777
אתר הבית: http://www.refaelnadlan.co.il

Similar Posts

One Comment

Comments are closed.