תמונה להמחשה - ציור של משאבת נפט על שטרות של דולרים

איך משפיע הנפט על מחירי הנדל"ן בארה"ב?

ארה"ב הייתה מאז ומתמיד מעצמת נפט וכיום היא חוזרת למעמד של יצרנית הנפט הגדולה בעולם. סטטוס זה משפיע לא רק על היבטים כלכליים הקשורים במסחר של סחורות, אלא מעמד זה משפיע גם על מחירי הנדל"ן. למעשה, הנפט מצוי באזורים גאוגרפיים מסוימים בארה"ב והנדידה לעברם מתגברת, מה שמביא לביקוש בדיור ולעליית מחירי הנדל"ן והקרקעות.

מאת: דוד רפאל

השיפור בשוק הנפט והאפקט שלו על שוק הנדל"ן

ממעצמת אנרגיה למעצמת נדל"ן (cooldesign)
דוד רפאל

תופעה זו הייתה ידועה גם במערב הפרוע, אך מה שחידש את מעמדה של ארה"ב כיצרנית נפט, הוא שיפור טכנולוגי של קידוחים אופקיים וסדיקה היראולית, אשר גרמו לכך שארה"ב נשטפה בקידוחים שמספרם מוערך סביב 45 אלף, לעומת אלפים בודדים במדינות העולם. "וול סטריט ז'ורנל" בדק ומצא כי מספר המתגוררים סביב קידוחי נפט אלה הוא רב, ואף הציג מקרה בוחן של קידוח שנערך לאחר שנת 2000, וסביבו מתגוררים כעת לא פחות מ-15 מיליון אמריקאים.

ייזמות נדל"נית ופריחה של שוק הנדל"ן המקומי

מהפכת האנרגיה האמריקאית משפיעה על הנדל"ן האמריקאי בשתי דרכים עיקריות – ייזום של נכסים מכל הסוגים סביב קידוחי הנפט וצמיחה של נדל"ן עירוני.

בגלל שישנם מקומות בארה"ב שאין להם תשתית כדי להתמודד עם גל של מהגרים, קמו יזמי נדל"ן רבים במטרה להקים מבני מגורים. כמו כן, ישנם יזמים רבים שמקימים נכסים תעשייתיים ומסחריים, כמו מחסנים ומבני תעשייה נוספים, עבור תעשיית הנפט ומוצריה. במקביל אל הקמת מבנים אלו, קמים גם שטחי מסחר כדי לעודד אנשים להישאר במקומות שבדרך כלל לא מיושבים ובסופו של דבר, מוקמים גם הנכסים המניבים בדמות נדל"ן משרדים.

הנדל"ן המשרדי נותן מענה לאנשי המקצוע המנהלים את הכלכלה והעסקים של חברות הנפט, כמו חברות גדולות של ראיית חשבון, ייעוץ פיננסי ושירותי עריכת דין. תופעה זו מביאה את שוק המשרדים להניב דמי שכירות גבוהים יותר וכמובן, משתלמים למשקיע.

כפי שזה נראה כרגע, הערים העיקריות שמשתלם להשקיע בהן, הן דאלאס ויוסטון שבמדינת טקסס, בה יותר ממחצית האנשים שוכרים נכסי נדל"ן, בעקבות הקשר שלהם לתעשיית הנפט, וכן, דנוור שבקולורדו ופיטסבורג שבפנסילבניה.

דוד רפאל הוא יזם נדל"ן ובעלים של רפאל א.ג יזמות בע"מ, וכיום משווק את פרויקט מגדלי השכלה בלב ת"א, המציע מחירים שפויים לדיור יוקרתי

Similar Posts